Europos žydų kultūros dienos paminėjimas Utenoje

Daugiau kaip 20 metų rugsėjo pirmąjį sekmadienį minima Europos žydų kultūros diena. Lietuva prie šios iniciatyvos prisijungė 2004 metais.
Utenos žydų bendruomenės šaknys siekia XVI-XVII a. Formuojantis prekybiniam miestui, jame augo žydų bendruomenė. 1897 m. gyventojų surašymo duomenimis, Utenoje žydų tautybės asmenys sudarė daugiau kaip 70 proc. gyventojų. Tarpukariu žydų gyvenamoji erdvė apėmė beveik visą miesto centrą, įvairūs jų pastatai stovėjo ir miesto pakraščiuose.
Dabartiniu metu Lietuvos žydų (litvakų) kultūrinis palikimas yra neatsiejama Utenos identiteto dalis. Suprantant bendros istorijos reikšmę, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė ir Utenos rajono savivaldybė 2020 m. lapkričio 26 d. pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Sutarties tikslas – šalių bendradarbiavimas apsaugant, aktualizuojant ir įveiklinant savivaldybės teritorijoje esantį kultūros paveldą, susijusį su Lietuvos žydų (litvakų) istorija, tradicijomis ir kultūra, šio kultūros paveldo įtraukimas į Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės kuriamą ir inicijuojamą Europos žydų kultūros paveldo kelią Lietuvoje. Iš Utenos kilęs Bernardas Lounas savo gyvenimo pasiekimais pelnė žmonijos pripažinimą, todėl gimtame mieste įamžinamas ir puoselėjamas šio pasauliui nusipelniusio asmens atminimas.
VšĮ Utenos turizmo informacijos centro iniciatyva, šiemet Utenos miesto sode atsirado du objektai, skirti Bernardo Louno – Nobelio taikos premijos laureato, garsaus kardiologo, defibriliatoriaus išradėjo – atminimui pagerbti. Tai atminimo suoliukas, kuris visuomenei buvo pristatytas birželio 7 d. minint Bernardo Louno 101-ąsias gimimo metines, bei vasaros pabaigoje šalia suoliuko pastatytas garso įrenginys.
Kviečiame stabtelėti Utenos miesto sode atsiradusioje Bernardo Louno atminimo stotelėje ir pasiklausyti šios iškilios asmenybės ir jo mamos Belos prisiminimų, daugiau sužinoti apie jų šeimos gyvenimą Utenoje, pasitraukimą į JAV, Bernardo Louno pasiekimus. Stotelė išskirtinė tuo, kad garso įrenginio veikimui reikalingą elektros energiją pagaminsite patys – sukdami audio dėžutės rankeną.
Tad paminėkime Europos žydų kultūros dieną aplankydami garbiojo uteniškio atminimo stotelę Miesto sode!

Atsiliepimai

Komentuoti