Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
VšĮ Utenos turizmo informacijos centras

Išvyka po Mažąją Lietuvą

Projektas „Pažink Lietuvos regionus iš arčiau“ Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-03-0004 finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Projekto tikslas – prisidėti prie Utenos miesto Vietos plėtros strategijos įgyvendinimo tikslų, vykdant sociokultūrines veiklas, skirtas mažinti socialinę atskirtį vaikams ir jaunuoliams. Projekto metu dalyviai bus supažindinti su visais 5 Lietuvos regionais: Aukštaitija, Dzūkija, Žemaitija, Suvalkija ir Mažąja Lietuva.
2022 m. rugsėjo 24-25 d. VšĮ Utenos turizmo informacijos centras, kartu su projekto partneriu – Keliautojų ir aktyvios gyvensenos asociacija „Žygiuojanti lapė“, suorganizavo ketvirtąją interaktyvią pažintinę-edukacinę išvyką – po Mažąją Lietuvą. Projekto dalyviai ankstesnių išvykų metu keliavo po Žemaitiją, Dzūkiją, Suvalkiją.
Mažoji Lietuva buvo pristatyta per to krašto kultūrą, kulinarinį paveldą, gamtinį, istorinį ir aktyvų turizmą.
Pirmasis išvykos sustojimas – Smalininkų miestelis. Kelis šimtmečius Smalininkai buvo reikšminga Mažosios Lietuvos gyvenvietė prie Nemuno ir Šventosios upių santakos, svarbus sienos perėjimo punktas prie ilgaamžės valstybinės sienos. Jaunuoliai dalyvavo teatralizuotoje ekskursijoje, kur laukė susitikimas su griežtu muitininku Fricu, kuris patikrino ar nebuvo pažeistos muitinės kirtimo taisyklės, atvykusieji turėjo atlikti muitininko pavestas užduotis. Tam, kad galėtų tęsti kelionę, mokytojo Anso pamokos metu, išvykos dalyviai turėjo atsakyti į daugybę klausimų ir net giedoti odę rykštei. Džiaugiamės, kad prasižengusiųjų ir patekusių į muitinės pataisos kambarį nebuvo, tad kelionė tęsėsi!
Antrasis sustojimas – Mociškių palivarkas. Jaunuoliai dalyvavo edukacinėje programoje „Lietuvininkų valgių ypatumai“, kurios metu valgė Mažosios Lietuvos regionui būdingus XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje kiekvieno lietuvininko šeimoje valgytus pietus: mažlietuvišką šiupinį, kucheną (štrudelį) ir gėrė kafiją (gilių kavą).
Pirmąją išvykos dieną buvo aplankytas Rambyno kalnas, nuo kurio viršukalnės atsivėrė vaizdinga Nemuno panorama, o kitame upės krante buvo galima įžiūrėti Ragainės ir Tilžės bokštus ir Mažosios Lietuvos paveikslų sodas-galerija po atviru dangumi.
Vakarop išvykos dalyviai vyko į Mingės kaimo turizmo sodybą „Mingės egzotika“, kur laukė vakarienė bei naktinė ekskursija „Pasižvalgymas po naktinį dangų“, kurios metu, specialaus lazerio ir astronominių žiūronų pagalba, dalyviai susipažino su naktinio dangaus vaizdu, ryškiausiomis žvaigždėmis, žvaigždynais.
Šioje kaimo turizmo sodyboje dalyviai nakvojo.
Antrąją dieną, po pusryčių, jaunuoliai dalyvavo pažintinėje ekskursijoje laivu „Svajonė“ maršrutu: Minijos upė –Upaitės upė–Kniaupo įlanka–Kuršių marios–Atmatos upė–Minijos upė ir grožėjosi plaukimo metu atsiveriančiais įspūdingais kraštovaizdžiais.
Vėliau vyko į Aukštumalos pažintinį taką – neabejotinai, vieną gražiausių Šilutės rajone. Kito tokio tako, kuris vestų lankytojus į paslaptingą pelkės širdį, aukštapelkės plynę su tyvuliuojančiais ežerėliais, daugiau nėra. Pažintinis takas dalyviams atskleidė visas aukštapelkės grožio paslaptis, jos formavimosi istoriją bei padėjo atverti pelkės gamtos lobių skrynelę: pažinti tik jai būdingas buveines, augalus ir gyvūnus, suprasti, kuo vertinga ši paslaptinga ekosistema.
Paskutinis aplankytas objektas – Ventės ragas. Tai labiausiai į vakarus nutolęs Šilutės rajono taškas, pusiasalis rytinėje Kuršių marių pakrantėje. Ventės ragas – ideali geografinė vieta paukščiams gaudyti ir žieduoti. Rytine Baltijos jūros pakrante driekiasi vienas didžiausių paukščių migracijos kelių. Ventės Rago ornitologinės stoties vedėjas – Vytautas Jusys jaunuoliams papasakojo apie paukščių žiedavimo svarbą, t.y., kad žieduojant paukščius, galima nustatyti, kur jie žiemoja, kur ir kokiu greičiu skrenda, kiek metų gyvena, gauti svarbių žinių apie atskirų paukščių rūšių gausumo pokyčius, jų populiacijų struktūrą ir būklę, pademonstravo kaip žieduojami paukščiai, papasakojo iš ko gaminami žiedai bei kokios skaitmenų ir raidžių kombinacijos ant jų užrašomos.
Jaunuoliai galėjo užlipti į 11 m aukščio Ventės rago švyturį. Šis objektas yra svarbus ir kaip regykla, nuo kurios atsiveria Kuršių marios, matosi Kuršių nerija, Rusnės sala. Ventės rago švyturys – valstybės saugomas technikos paminklas.
Ekskursijos metu patirtus įspūdžius dalyviai aptarė pietaudami Švėkšnos miestelyje, kavinėje „Viesulas“.
Dėkojame visiems, per dviejų dienų išvyką sutiktiems ir savo regioną pristačiusiems, Mažosios Lietuvos žmonėms!
Ačiū projekto partneriui „Žygiuojanti lapė“ už bendrystę, projekto dalyviams ir savanoriams už aktyvų dalyvavimą projekto veiklose!

Atsiliepimai

Komentuoti