Projektas „Pažink Lietuvos regionus iš arčiau“ Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-03-0004 finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Projekto tikslas – prisidėti prie Utenos miesto Vietos plėtros strategijos įgyvendinimo tikslų, vykdant sociokultūrines veiklas, skirtas mažinti socialinę atskirtį vaikams ir jaunuoliams. Projekto metu dalyviai bus supažindinti su visais 5 Lietuvos regionais: Aukštaitija, Dzūkija, Žemaitija, Suvalkija ir Mažąja Lietuva.
2022 m. kovo 26-27 d. VšĮ Utenos turizmo informacijos centras, kartu su projekto partneriu – Keliautojų ir aktyvios gyvensenos asociacija „Žygiuojanti lapė“, suorganizavo antrą interaktyvią pažintinę – edukacinę išvyką po Suvalkijos regioną. Pirmoji išvyka buvo pažintis su Dzūkijos regionu.
Projekto dalyviams Suvalkijos regionas buvo pristatytas per to krašto kultūrą, kulinarinį paveldą, gamtinį, istorinį ir aktyvų turizmą. Pirmasis išvykos metu aplankytas objektas – Paežerių dvaras Vilkaviškio r. Tai vienas raiškiausių pereinamojo iš baroko į klasicizmą laikotarpio dvaro sodybos pavyzdžių Lietuvoje. Dvaro sodybos kūrimosi pradžia – XVI–XVII a. Dvaro sodybos pastatų ansamblį XVIII a. pabaigoje suprojektavo Martynas Knakfusas, klasicizmo architektūros pradininkas Lietuvoje. Antrasis išvykos maršruto objektas – Jono Basanavičiaus gimtinė Ožkabalių I k., Vilkaviškio r. Čia vaikai ir jaunuoliai susipažino su ta sritimi, kuriai Jonas Basanavičius išskirtinį dėmesį skyrė nuo mažumės iki pat senatvės – etnine kultūra. Jonas Basanavičius gimė ir augo Suvalkijoje, todėl daugiausia dėmesio skirta šio regiono etnokultūrai. Savo žinias išvykos dalyviai pasitikrino protų mūšyje „Ką žinau apie Suvalkijos etninę kultūrą“. Ypatingų pojūčių ir emocijų suteikė edukacija „Gilių kava: jaunam – stiprybė, senam – sveikata“, kurios metu ragautas šiandien jau neįprastas gėrimas, o ir pagamintas iš gilių, surinktų Jono Basanavičiaus gimtinėje pasodinto ąžuolyno! Toliau išvykos dalyviai keliavo į pačią Suvalkijos sostinę – Marijampolę, su kuria susipažino orientacinio žaidimo „Miesto detektyvas“ metu. Žaidimo tikslas – aktyviai, per pažintį su vietos kultūros paveldu, ugdyti sąmoningumą bei skatinti savarankiškai tyrinėti Marijampolės miestą. Žaidimo metu siekta ugdyti vaikų ir jaunuolių pastabumą, gebėjimą atpažinti istorijos ir kultūros paveldo ženklus, aktyviai, savarankiškai tyrinėti, suprasti gatvės meno kūrinius. Todėl Marijampolės istoriją, dailę ir kultūrą projekto dalyviai pažino savarankiškai ir žaismingai tyrinėdami miestą. Pirmosios dienos išvyką užbaigė suvalkietiška kulinarinio paveldo degustacija „Sūduvių valgiai“ rezidencijoje „Grįžulo ratai“. Antroji išvykos diena buvo skirta pėsčiųjų žygiui po Vištyčio regioninį parką. Į komandas susiskirstę žygio dalyviai naudodami mobiliąją virtualių atradimų platformą „ActionBound“, per mobiliuosius telefonus sekė maršrutą, gavo informaciją apie žygio objektus, dalyvavo pažintinėje viktorinoje. Žygio metu naudota gido sistema padidino vaikų ir jaunuolių susidomėjimą, įsitraukimą, palengvino pamatytos ir išgirstos informacijos suvokimą. Žygeiviai aplankė Vištyčio ežerą, skardį „Raganos šluota“, Šventąjį šaltinėlį, sufozinį cirką ir sužinojo kokias 3 kaimynines valstybes vienoje vietoje sujungia Vištyčio regioninis parkas, gavo atsakymus į klausimus: ar tikrai Suvalkija – lygumų kraštas, ar ES siena gali būti ežero teritorijoje, mitai ar tikrovė, kad suvalkai šykštūs žmonės? Skanūs ir sotūs suvalkietiški pietūs, kuriuos pagamino Matlaukio bendruomenės gaspadinės, dar kartą paneigė suvalkiečiams priskiriamą šykštumą.
Dėkojame visiems, per dviejų dienų išvyką sutiktiems ir savo regioną pristačiusiems, Suvalkijos žmonėms!
Ačiū projekto partneriui „Žygiuojanti lapė“ už bendrystę, projekto dalyviams ir savanoriams už aktyvų dalyvavimą projekto veiklose ir smagias dainas autobuse!
Projekto vykdytojas: |
Projekto partneris: |
Atsiliepimai