Nuo rugpjūčio 3 d. (susitikimas su autore rugpjūčio 3 d. 17 val.) eksponuojama Jolantos Žalalienės kūrybos darbų parodą PROCESAI. Atidarymo metu lauks staigmena.
Paroda Utenos kraštotyros muziejuje iki rugsėjo 9 d.
Jolantos Žalalienės parodos anotacija:
Mano tikslas užkabinti žiūrovą vaizdais, pasakojančiais apie lietuviškos tradicinės tekstilės vertes, inspiruotas asmeninės vaikystės prisiminimų patirties, susijusias su audimu, nes turiu troškimą – šiandieninėje buityje matyti gimtosios kultūros ženklus, kuriuose tūkstantmečių bėgyje susiformavo protėvių bendrystė su kosmosu, gamta, buitimi.
Tapybos darbų cikle „Procesai“ kuriu pasakojimus apie audinius, vaizduodama dėmes ir skyles, karpymą, deginimą, irimą, korėjimą, blukimą, dūlėjimą – senėjimo procesus. Juose laikinumas susipina su kultūrine praeitimi, simboliais, audėjos amatu, bendravimo tradicijomis bei šiuolaikinių žmonių požiūriu į šį kultūrinį palikimą. Čia koduojama raštų kalba – simbolinė vertė. Todėl nedrįstu keisti jų simbolių, lovatiesių spalvų kolorito, kūryboje audinių savybės byloja apie moters kasdienybę praeityje, jos ryšį su namais, raštas yra atpažįstamas kaip kultūrinė etnografinė savastis. Paveikslų pavadinimuose neretai žodžius rašau tarmiškai, kaip kalbėjo mano senelė, kurią vadinau babute. O ji – audėja, Julija Petronienė, gyvenusi Antaliežių kaime, Molėtų rajone.
Iš jos žodyno gimė kitas tapybos darbų ciklas „Atbrizgai“. Jie reiškia atsilaisvinusius lovatiesių ataudų ir metmenų siūlus. Šiuose darbuose vaizdą kuria reljefiškos detalės, gyvasties įgaunančios sukibdamos siūlų pluoštais, arba atvirkščiai – išsilaisvindamos. Turėdama tautinio kostiumo detalių siuvinėjimo patirties, pasirinktame raiškos būde įžvelgiu man naujas vaizdo paieškos galimybes. Dygsniavimas yra maloniai meditatyvus: linija ir siūlo žymė man reiškia tą patį. Nenoriu skubėti, todėl sluoksniuoti ir siuvinėti iki reikalingo reljefiškumo prireikia vis daugiau laiko. Intuityviai siekiu išlaikyti tikrą asmeninį ryšį su medžiaga ir ieškau kūryboje savo meninės vertės kodo paslapties.
Utenos kraštotyros muziejus, 2023 m. rugpjūtis
Dalintis nuoroda el.paštu