Laisvės kovų muziejuje Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Baltijos kelias“.
Parodos pristatymas 2023 m. rugpjūčio 23 d. 16 val.
Apie autorių ir parodą:
Romualdas Požerskis gimė 1951 m. Vilniuje.
1957–1969 m. mokėsi Kauno 8-ojoje vidurinėje mokykloje. 1969–1975 m. studijavo tuometinio Kauno politechnikos instituto Elektrotechnikos fakultete. 1975–1980 m. buvo Lietuvos fotografijos meno draugijos Kauno skyriaus metodininkas. Nuo 1976 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. 1980–1993 m. laisvai samdomas fotografas. 1993–2011 m. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Menų fakulteto Menotyros katedros lektorius, nuo 2011 m. – VDU Šiuolaikinių menų katedros profesorius.
R. Požerskis pradėjo fotografuoti 1964-aisiais tėvo padovanotu fotoaparatu. Vėliau 1973 m. susidomėjęs menine fotografija kartu su bendramoksliu Virgilijum Šonta surengė fotografijos darbų parodą. 1974 m. pradėjo fotografuoti serijas „Pergalės ir pralaimėjimai“, „Senamiesčiai“ ir „Atlaidai“. Po metų Kauno politechnikos institute atidarė pirmąją autorinę fotografijos darbų parodą „Jaunystė“. 1977 m. Tarptautiniame fotografijos festivalyje, jaunųjų fotografų konkurse, paskirti du svarbiausi prizai – fotografų ir žiūrovų (Arlis, Prancūzija).
1990 m. fotomenininkui skirta Nacionalinė kultūros ir meno premija – aukščiausias Lietuvos Respublikos apdovanojimas už kūrybinę ir meninę veiklą.
Iki šiol aktyviai tęsia meninę, kūrybinę, pedagoginę veiklą, keliauja, fotografuoja, rengia parodas.
Kūriniai eksponuojami ir saugomi Lietuvos ir pasaulio muziejuose, privačiose kolekcijose.
ROMUALDAS POŽERSKIS. BALTIJOS KELIAS
Žmonių veidai – tai pasaulio knyga. Kas ją parašė ir teberašo, tu žinai. Bet nors tu niekad nesugebėsi jos perskaityti, neįstengsi visos net apžvelgti, tu gali skaityti kurį nors vieną nedidelį puslapį.
Romualdo Požerskio paroda „Baltijos kelias“ siūlo skaityti reikšmingąjį naujausios Lietuvos istorijos puslapį, kuris vadinasi išsivadavimas. Tai buvo nepaprastas laikas ne tik Lietuvai – griuvo paskutinioji Europoje sovietų imperija. Neįtikėtiną istoriją, kaip nedidelė šalis ir tauta išsivadavo nepraliejusi nė lašo prispaudėjų kraujo, nors Lietuvos kraujas buvo pralietas, įtikinamai pasakoja ten dalyvavusių žmonių veidai. Ir po pusės šimtmečio okupacijų bei naikinimų jie tebebuvo nepraradę orumo, suvokimo, kuo skiriasi gėris ir blogis, sava gimtoji žemė ir tolimi svetimi kraštai, pačių valstybė ir svetimos valstybės smurtu primesta melaginga tvarka.
Svarbiausioji iš tų ištakų ir apraiškų buvo ištikimybė – Tėvynei, pareigai, garbei, laisvės idėjai. Šimtai tūkstančių ištremtų, išvežtų gyvuliniuose vagonuose iš jų gimtosios šalies į svetimą, okupuojančią šalį yra XX šimtmečio karinis nusikaltimas. Tačiau tai tik Baudžiamasis kodeksas, teisinė kalba, nukreipta vertinti nusikaltėlius. Visai kita vertybė – tremtinio valia išlikti, grįžti ir net susigrąžinti mirusius artimuosius, kad nors jų kaulai ilsėtųsi Tėvynės žemėje. Tokia valia įrašyta asmenybių veiduose, kaip ir tų dešimčių ir šimtų tūkstančių masiniuose Sąjūdžio mitinguose, kuriuos įkvėpė ir nušvietė Laisvės dvelksmas. Bet jokia nuotrauka negali apimti milijono žmonių, išėjusių į Baltijos kelią. Nuotraukos pakviečia atstovus, ir jų veidai kalba už visus.
Grįžta Tėvynės garbė, ji vėl bus nepriklausoma valstybė! Atgimsta valstybė ir pareiga savo valstybei, jos laisvei. Žmonių išrinkti atstovai, apsisprendę nesitraukti nė per žingsnį atgal į šalies nelaisvę, ir širdžių pašaukti beginkliai kariai savanoriai, skubėję krūtinėmis užstoti, apginti savo tėvynę – atgimusią valstybę ir savo pačių orumą, teisingumo jausmą, vertą pagarbos ir nušviestą vilties, kad pasaulis neišsigims.
Vytautas Landsbergis,
Atkuriamojo Seimo Pirmininkas
Atsigręžę į sąstingio lūžio laikus, pirmiausia prisimename Vienybę. Vienybė buvo ta jėga, kuri suskaldė imperiją, tapo postūmiu procesui, pakeitusiam istoriją.
Romualdas Požerskis kviečia Jus į tautos pabudimo ir vidinio išsilaisvinimo kelionę. Lietuvai po 50 metų trukusios sovietų okupacijos tai buvo kelias, prasidėjęs taikiais daugiatūkstantiniais mitingais, išsiliejęs į visą pasaulį sužavėjusį Baltijos kelią, atvedęs į nepriklausomos valstybės atkūrimą, pareikalavęs nekaltų žmonių aukų jiems stojus į gyvas barikadas ir pasibaigęs galutiniu laisvės išsipildymu išlydėjus paskutinį Rusijos kariuomenės dalinį bei pagaliau iš tikrųjų užbaigus Antrąjį pasaulinį karą.
Visi tuo metu asmeniškai širdimi išgyvenome Lietuvos laisvės bylą, suvokę, kad nuo šiol ir mūsų gyvenimas bus kitoks – ryškesnis, prasmingesnis, labiau įpareigojantis.
Šios kelionės į laisvę metu R. Požerskis lyg atidus metraštininkas savo fotografijose atskleidžia tuos milžiniškus pokyčius, vos per penkerius metus kardinaliai pakeitusius Lietuvą. Tikiu, kad šis liudijimas ne tik padės suvokti, kaip atgimė moderni, nepriklausoma Lietuvos valstybė, bet ir įkvėps kiekvieną žmogų, kaip ir kiekvieną tautą, drąsiai rinktis tiesos ir laisvės kelią!
Gitanas Nausėda,
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Dalintis nuoroda el.paštu