Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
VšĮ Utenos turizmo informacijos centras

Pagelžkelas versmela

Gamta

Kontaktai

Važiuodami iš Utenos į Kuktiškes, sukite į dešinę link Andreikėnų. Jei kelią pastojus geležinkeliui prieš pat bėgius dar pasuksite į kairę, privažiuosite Pagelžkelės Versmelės stendą. Prie jo pastebėsite į mišką vedantį takelį. Paėjus takeliu keletą žingsnių, atsidursite priešais įkastoje betono rinkėje įsodintą versmę. Vanduo verda, verčiasi per bortą laukan, o persivertęs šlaitu čiurlena į šalimais tekantį upelį.
Nesunku atspėti, kodėl šaltinio pavadinimas siejamas su bėgiais - versmė atsivėrė nukasto žvyro šlaite 1895–1899 m. tiesiant Lentupio – Panevėžio siaurąjį geležinkelį. Nuo to laiko ji per sekundę išlieja litrą bespalvio ir bekvapio vandens. Prie versmelės XX a. keliautojai ilsėdavosi, vasarą gaivindavosi nuo kaitros, o žiemą sugrubusiomis rankomis pasisemdavo neužšąlančio vandens, ir vėl važiuodavo toliau.
Maldeikiškių kaime, prie senojo kelio Kvykliai–Andreikėnai–Kiauliupys trykštančio šaltinio vandenį apylinkių gyventojai geria jau daugiau kaip šimtą metų ir iki šiol čia specialiai atvažiuoja jo pasisemti. Retas kuris nustemba Pagelžkelės versmelėje išvydęs žaltį. Sako, joje ir angys mėgsta atsigaivinti, jų būdavo gausu apylinkės raistuose. Pagelžkelės Versmelę rentinyje prieš pusę amžiaus įkurdino apylinkių gyventojai, o dabar ja rūpinasi vietos ūkininkas Nerijus.

Atsiliepimai

Komentuoti