Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
VšĮ Utenos turizmo informacijos centras

Tauragnai

Utenos miestas ir miesteliai

Tauragnai – tarp giliausio Lietuvos ežero Tauragno ir Labės ežero įsikūręs miestelis, seniūnijos centras. Savo istoriją Tauragnai rašo nuo XIII a., tačiau Tauragno ežero pakrantėje (1) stūksantys piliakalniai mena gilesnę praeitį. Taurapilis (2) – senieji Tauragnai – yra I tūkst.–XV a. vid. datuojamas piliakalnis. Tauragnų piliakalnis (3) datuojamas I tūkst. po Kr.–II tūkst. po Kr. pr.
Šiais laikais vakarinius vartus į Aukštaitijos nacionalinį parką atveriantys Tauragnai garsėja apylinkių gamtos grožiu, kultūros ir gamtos paveldo objektų gausa, žymiais šio krašto žmonėmis. Su Tauragnų praeitimi supažindina Utenos kraštotyros muziejaus padalinys Tauragnų krašto muziejus (4), atidarytas dar 1971 m. 2012 m. Tauragnuose, ant Labės ežero šlaito, pradėtas kurti Dr. E. Šimkūnaitės atminimui skirtas „Gesės vyšnių sodas“ (5). Hab. biologijos mokslų dr. Eugenija Šimkūnaitė (1920–1996) savo gyvenimu ir veikla sukaupė didžiulį etnokultūrinį bei intelektualinį turtą Lietuvai, paliko neišdildomus įspūdžius su ja bendravusiems žmonėms, suformavo unikalų savo, kaip liaudies žiniuonės, įvaizdį. Gimusi Novorosijsko mieste (Krasnodaro kraštas, Rusija), Gesė – tas vardas ją lydėjo visą gyvenimą – užaugo ir amžinojo poilsio atgulė Tauragnuose. Dar gyva būdama daktarė prašė jai mirus ant kapo pasodinti vyšnią. Nuo 2014 m. Tauragnų krašto bendruomenė organizuoja tradicine tapusią Vyšnių žydėjimo, o kartu ir bendruomenės gimtadienio šventę.
Ne tik šio krašto savitumą, bet ir šimtmečius vykstančią lietuviško kaimo raidą liudija senąjį planavimą ir tradicinę aukštaitišką architektūrą išsaugoję etnografiniai kaimai: Vaišnoriškė (6), Strazdai (7), Šuminai (8), Varniškių II etnografinis viensėdis (9). Gamtos mylėtojų šiose istorinėse vietovėse laukia valstybės saugomi šimtamečiai medžiai: Varniškių ąžuolas, Varniškių liepa, Šuminų pušis. Šuminai sulaukia dėmesio dėl kadaise čia filmuotų legendinio lietuviško filmo „Tadas Blinda“ (rež. B. Bratkauskas, sukurtas 1972 m.) scenų.
Kelią į senuosius kaimus rodo suakmenėjusi Mokų šeima. Šiame krašte guli ne vienas vertingas riedulys, tačiau legendinė čionykštė šeima, iš sielvarto dėl Tauragno ežere nuskendusios žmonos ir motinos akmenimis pavirtę Mokas ir Mokiukas (10), stebina savo dydžiu. Kad išsipildytų svajonė, pasak išminčių, akmenis būtina paliesti ir apeiti ratu tris kartus.
Pažinkime Tauragnų slėpinius!

ŽEMĖLAPIS

Atsiliepimai

Komentuoti